British National Ploughing Championships

The high point of the British competition ploughing season is the annual British National Ploughing Championships which are organised by the Society of Ploughmen in a different part of the country each year. They regularly see around 250 local ploughing champions - both men and women - competing for different titles. 

There are classes for 'world style' conventional and reversible ploughs, for a number of different vintage classes with vintage champions competing for the trailing, hydraulic and classic championships.  Other vintage classes include the Ferguson, the David Brown and the Ford & Fordson Championships, crawler tractors, horticultural and the stylish 'high cut' ploughing.  Probably the biggest crowd pleaser each year are the heavy horses, when a dozen or more pairs of these magnificent beasts take spectators back to the days when farming was a much quieter, gentler way of life.

But there is much more to the British National Ploughing Championships than ploughing.  Every year is different, but agricultural trade stands, shopping stalls and country crafts provide an 'agricultural show' atmospher to the event and there are the vintage equipment and rural displays, tractor and trailer rides and the rare opportunity to see steam ploughing tackle at work.

All of which make the Championships a great occasion for all the family!

Venues of the British National Ploughing Championships & Champions

In the beginning, there were two British National Ploughing Champions – for tractor ploughing and horse ploughing.  This changed in 1954 to a champion in ‘whole work’ ploughing and one in ‘high cut’ ploughing.  In 1965, with the introduction of a conventional plough off, there was one champion in conventional ploughing.    With the introduction of a reversible plough off in 1990, there are now two champions in conventional and reversible ploughing.

1951   Newton Kyme, Tadcaster, North Yorkshire, England
           Tractor:  W Thomas R Hawke      Horse:  Alma A Wilson  

1952   Dunmore, Stirling, Scotland
           Tractor:  T Leslie Dixon      Horse:  R A Hogg

1953    Ashton-in-Makerfield, Lancashire, England
           Tractor:  T Leslie Dixon      Horse:  J I Roberts

1954    Nynehead, Wellington, Somerset, England
           Whole work:  Thomas C Watkins      High Cut: Edward J Walker

1955    Sealand, Flintshire, Wales
           Whole work:  John D Lomas      High Cut:  Edward J Walker

1956    Shillingford, Wallingford, Oxfordshire, England
           Whole work:   A John Mason      High Cut:  Richard J Miller

1957    Ratho, Edinburgh, Scotland
           Whole work:  T Lelsie Goodwin      High Cut:  David W J Bonning

1958    Hough-on-the-Hill, Grantham, Lincolnshire, England
           Whole work:  John A Gwilliam      High Cut:  Jack H Nott

1959    Ross-on-Wye, Herefordshire, England
           Whole work:  John A Gwilliam      High Cut:  Henry R Jones

1960    Ripon, North Yorkshire, England
           Whole work:  William T Phillips      High Cut:  Godfrey W Hoskins

1961    Norwich, Norfolk, England
           Whole work:  John W Sandford      High Cut:  Henry R Jones

1962    North Berwick, East Lothian, Scotland
           Whole work:  L J Williams      High Cut: David W J Bonning

1963    Halse, Taunton, Somerset, England
           Whole work:  A John Mason     High Cut:  J W Cole

1964    Nuneham Courtney, Oxfordshire, England
           Whole work:  John L Nixon      High Cut:  David W J Bonning

1965    Storeton, Wirral, Cheshire, England
           Champion:  Philip P Skyrme     

1966    Stoneleigh, Kenilworth, Warwickshire, England
            Champion:  T Raymond Goodwin      Champion:  Robert Anderson
            Note:  there were two plough-offs this year to decide competitors for the 
            1967 & 1968 World Ploughing Contests

1967    Ross-on-Wye, Herefordshire, England
           Champion:  K Chappell      Runner-up:  A J Mason

1968    Alderbury, Shrewsbury, Shropshire, England
           Champion:  Gerald I Smith      Runner-up:  George F Allwood

1969    North Berwick, East Lothian, Scotland
           Champion:  Raymond H Robson      Runner-up:  David Dick

1970    Wilsic, Doncaster, South Yorkshire, England
           Champion:  John J Metcalfe      Runner-up:  Frank H Millington

1971    Nynehead, Wellington, Somerset, England
           Champion:  John B Smith      Runner-up:  Philip P Skyrme  

1972   Otley, Ipswich, Suffolk, England
           Champion:  John Milnes       Runner-up:   David W J Bonning

1973    Thorpe Willoughby, Selby, North Yorkshire, England
           Champion:  Leslie F Waudby      Runner-up: W Leslie Iredale

1974    Fawley Court, Herefordshire, England
           Champion:  Vivian E Samuel      Runner-up: Robert Anderson

1975    Wispington, Horncastle, Lincolnshire, England
           Champion:  J Thomas Smith      Runner-up:  T Raymond Goodwin

1976    Tamhorn Park, Lichfield, Staffordshire, England
           Champion:  J Thomas Smith      Runner-up:  J David Chappell

1977    Crowhurst, Lingfield, Surrey, England
           Champion:  Vivian E Samuel      Runner-up: Chris W T Potter

1978    Stannington, Newcastle, Northumberland, England
           Champion:  Vivian E Samuel      Runner-up:  Frank H Millington

1979    Cross Houses, Shrewsbury, Shropshire, England
           Champion:  T Raymond Goodwin      Runner-up: Vivian E Samuel

1980    Burwell, Newmarket, Cambridgeshire, England
           Champion:  T Raymond Goodwin      Runner-up:  Ingram V Barrell

1981    Wing, Aylesbury, Buckinghamshire, England
           Champion:  David W J Bonning      Runner-up:  T Raymond Goodwin

1982    Crosby-on-Eden, Carlisle, Cumbria, England
            Champion:  Frank H Millington      Runner-up:  Philip P Skyrme

1983    Broadlands, Romsey, Hampshire, England
            Champion:  John P Hill      Runner-up:  Fred Kearlsey

1984    Wispington, Horncastle, Lincolnshire, England
            Champion:  Vivian E Samuel       Runner-up:  Raymond H Robson

1985    Glamis, Forfar, Angus, Scotland (cancelled)

1985     Farnsfield, Newark, Nottinghamshire, England
            Champion:  John P Hill      Runner-up: Vivian E Samuel

1986    Bridge Sollers, Herefordshire, England
            Champion:  J P Hill       Runner-up:  J T Smith

1987    Ellington, Morpeth, Northumberland, England
            Champion:  T Raymond Goodwin      Runner-up: Vivian E Samuel

1988    Weston, Crewe, Cheshire, England
            Champion:  H Graeme Witty       Runner-up:  Michael G Holloway

1989    Kingston, Modbury, Devon, England
            Champion:  H Graeme Witty      Runner-up:  John P Hill

1990    Worlaby, Brigg, Humberside, England
            Conventional:  H Graeme Witty      Reversible:   John P Hill

1991    Burwell, Newmarket, Cambridgeshire, England
            Conventional:  H Graeme Witty      Reversible:  John P Hill

1992    Farnsfield, Newark, Nottinghamshire, England
            Conventional:  H Graeme Witty      Reversible:  John P Hill

1993    Shillingford, Wallingford, Oxfordshire, England
            Conventional:  Adrian J Brewer      Reversible:  John P Hill

1994    Wansford, Peterborough, Cambridgeshire, England
            Conventional:  Adrian J Brewer      Reversible:  James G Witty

1995    Nynehead, Wellington, Somerset, England
            Conventional:  M G Holloway      Reversible:  P Waters

1996    Swinefleet, Goole, East Yorkshire, England
            Conventional:  Rowland H Glanville      Reversible:  John P Hill

1997    Leeds, Maidstone, Kent, England
            Conventional:  J David Chappell      Reversible:  H Graeme Witty

1998    Preston Capes, Daventry, Northamptonshire, England
            Conventional:  Adrian J Brewer      Reversible:  John P Hill

1999    Shillingford, Wallingford, Oxfordshire, England
            Conventional:  N Geoffrey Fretwell      Reversible:  John P Hill

2000    Grange de Lings, Lincoln, England
            Conventional:  Adrian J Brewer      Reversible:  James G Witty

2001    Brougham, Penrith, Cumbria (cancelled)

2002    Wilsic, Doncaster, South Yorkshire, England
            Conventional: Nigel Vickers      Reversible:  Simon L Witty

2003    Brougham, Penrith, Cumbria, England
            Conventional:  John P Hill      Reversible:  Simon L Witty

2004    South Stoke, Reading, Berkshire, England
            Conventional:  Don Woodhouse      Reversible:  Andrew B Mitchell

2005    Soham, Ely, Cambridgeshire, England
            Conventional:  John P Hill      Reversible: Simon L Witty

2006    Loseley Park, Guildford, Surrey, England
            Conventional:  Adrian J Brewer      Reversible:  Simon L Witty

2007    Crockey Hill, York, North Yorkshire, England
            Conventional:  Ashley C Boyles      Reversible:  Peter Alderslade

2008    Marden, near Tonbridge, Kent, England
            Conventional:  Ashley C Boyles      Reversible:  Peter Alderslade

2009    Soham, near Ely, Cambridgeshire, England
            Conventional: Simon L Witty     Reversible: Colin R Bowen

2010    Grange-de-Lings, Lincoln, England
            Conventional: John P Hill     Reversible: Colin R Bowen

2011    Bishops Lydeard, Taunton, Somerset, England
            Conventional: John P Hill    Reversible: Colin R Bowen

2012    Whittington, Lichfield, Staffordshire, England
            Conventional: Ashley C Boyles    Reversible: Peter Alderslade

2013    Llanwarne, Hereford, Herefordshire England
            Conventional: John P Hill     Reversible: Peter Alderslade

2014    Wootton St Lawrence, Basingstoke, Hampshire, England
            Conventional: David Chappell     Reversible: Peter Alderslade

2015    Marden, Tonbridge, Kent, England
            Conventional: David Chappell    Reversible: Peter Alderslade

2016     Crockey Hill, York, North Yorkshire, England
             Conventional: Don Woodhouse    Reversible: Ian Brewer